Hesabım
Giriş Yap / Kaydol
En az bir harf yazın
Denemeler – Güvenilir Öğütler ya da Meselelerin Özü
İş Bankası Kültür Yayınları - Francis Bacon
17,71 TL
Sepete Ekle
Özellikler
Francis Bacon (1561-1626): Ünlü İngiliz filozof David Hume’un deyişiyle, Bacon dehasının azametinden ve tutumundaki incelikli, insancıl nitelikten ötürü her çağda beğeniyle karşılanmıştır. Bilginin gücünü vurguladığı Denemeler, bilim ve felsefeyi kalıpların baskısından kurtarmak için yazdığı Novum Organum, ideal toplum düzenini ele aldığı Yeni Atlantis başlıca eserlerindendir. Bacon’ın, hayatın etik, politik, maddi ve estetik düzenine dair öğütler verdiği, hayata dair felsefî gözlemlerini paylaştığı Denemeler: Güvenilir Öğütler ya da Meselelerin Özü ilk kez 1638 yılında Latince yayımlandı. Sermones Fideles sive Interiora Rerum başlıklı bu metin, yazarın Denemeler başlıklı İngilizce metninin büyük ölçüde değiştirilmiş halidir. Akıcı ve parlak diliyle her devrin insanına hitap eden bu büyük eser ilk kez başka bir dilde, Türkçede Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi okurlarıyla buluşuyor.

C. Cengiz Çevik (1983): İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda lisans, yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi için Sextus Empiricus dışında Bacon, Horatius, Seneca, Cicero, Copernicus ve Luther’den birçok eser çevirdi. Temel akademik çalışma alanı olan Antikçağ’da siyaset ve felsefe ilişkisi başta olmak üzere farklı konularda çeviri ve telif eserleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.

X

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sistem içerisinde çerezler (cookies) kullanmaktayız. "Kişisel Verilerin Korunması ve Gizlilik" sayfasından daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Anladım, sorun değil, benim için daha iyisini yapmaya devam edebilirsiniz.